Élhető Sárvár – Komplex településfejlesztés Sárváron
A projekt az Európai Unió által biztosított 600.000.000 forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósult meg.
Sárvár Város Önkormányzata a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatallal konzorciumban pályázatot nyújtott be a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program Plusz (a továbbiakban: TOP_PLUSZ) TOP_PLUSZ-1.2.1-21-VS1 kódszámú „Élhető települések” című pályázati felhívásra. A TOP_PLUSZ-1.2.1-21-VS1-2022-00014 számú, „Élhető Sárvár – Komplex településfejlesztés Sárváron” című támogatási kérelem a 2022.03.24-én kelt támogatói döntés alapján támogatásban részesült.
A megvalósult fejlesztések hozzájárultak a fenntartható fejlődés helyi feltételeinek biztosításához és a fenntartható települési térszerkezet kialakulásához, amelyek vonzóvá és élhetővé teszik a települést, ezzel elősegítve a társadalmi jólétet.
A projekt keretében megvalósult fejlesztések:
Aktív rekreációs zöldfelületek fejlesztési céllal megújult a Dévai Bíró Mátyás utcában már meglévő játszótér. A projektnek köszönhetően a kikapcsolódni vágyó családok új játszótéri eszközöket próbálhatnak ki (mászóvár, fészekhinta, dombcsúszda, homokozó, mérleghinta és rúgós játékok) az ívóvíz-vételi lehetőséggel és térfigyelő kamerával felszerelt megújult játszótéren.
A projektnek köszönhetően a városban két helyen alakítottak ki új parkolóhelyeket. Közösségi célú, 45 férőhelyes, ingyenesen használható parkolót építettek az Alkotmány utcában, a Nádasdy Tamás Általános Iskola mellett.
A városközpont közelében, a Dózsa György utcában egy 142 férőhelyes parkoló került kialakításra forgalomcsillapítási céllal.
Közlekedésbiztonsági beavatkozás keretében a városközpontban két helyen valósult meg gyalogátkelőhely fejlesztése, mely az okos város fejlesztésekhez is kapcsolható „okos zebrák” megvalósítását jelenti. Az intelligens gyalogátkelőhelyek az Alkotmány utca és Rákóczi Ferenc utca kereszteződésében, illetve a Deák Ferenc utca és Gyöngyös utca kereszteződésében kerültek kialakításra. Az intelligens gyalogosátkelő rendszer útburkolatba süllyesztett LED lámpákkal és kamerával, kiemelt világítással biztosítja a balesetmenetes gyalogos közlekedést a lakosság számára.
A projekt keretében megvalósult Sárvár Kertváros nyugati részén a belterület védelmét szolgáló csapadékvízelvezető rendszer megújítása. A Kertváros nyugati és délnyugati részeinek csapadékvizeit az Újmajori árok vezeti el, mely a befogadóba, a Gyöngyös-műcsatornába torkollik. A befogadó előtt egy zsilip és szivattyú-telep épült, mely kiszámíthatóan és folyamatosan biztosítja az érkező vizek befogadóba jutását.
A projektnek köszönhetően négy kertvárosi utcában megújultak a nyílt vízelvezető árkok több mint 1 km hosszban.
A pályázat céljaként meghatározott „tudatos városfejlesztés” keretén belül kidolgozásra került Sárvár Okos Város Stratégia és Cselekvési Terve, mely a későbbi okosváros fejlesztések megalapozását szolgálja. A stratégiát a projekt nyitórendezvényén bemutatták a nagy közönség számára.
A fejlesztés részeként a lakosság környezettudatosságának és vízgazdálkodással kapcsolatos ismereteinek bővítése, továbbá a fenntartható közlekedés és közlekedésbiztonság tudatosítása érdekében szemléletformáló programok valósultak meg a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal szervezésében:
Közlekedésbiztonsági nap keretében a gyerekek kipróbálhattak különböző kézzel és lábbal hajtott biciklis játékokat, trükkös bringákat, játékos módon – rendőrök közreműködésével – megismerhették a közlekedési táblákat és a biztonságos közlekedés alapvető szabályait. Ezen felül kipróbálhatták KRESZ tudásukat a KRESZ pályán és a KRESZ-totón, valamint megnézhették belülről a rendőrautót és ráülhettek egy rendőrmotorra is.
Vízgazdálkodás és vizek helyben tartása témakörében két rendezvényre is sor került. A Sárvári Gárdonyi Géza Általános Iskolában interaktív előadások és rajzpályázat keretében hívták fel a diákok figyelmét a víz fontosságára.
A „Sárvári kertvárosi piknik” elnevezésű rendezvényen esővíztároló hordókat osztottak ki a fejlesztéssel érintett utcákban lakók részére.
Sárvár Város Önkormányzata – mint konzorciumvezető – konzorciumi együttműködési megállapodást kötött Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatallal a projektmenedzsmenti, a projekttel kapcsolatos szemléletformálási és a kötelezően megvalósítandó tájékoztatási és nyilvánossági feladatok ellátására.