Kőszeg város története – kőszegi hősök – 1532-1932
A projekt az Európai Unió által biztosított 374 millió forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
A projekt keretében Kőszeg emblematikus épületeinek, kiemelten a Hősök Tornyának kisléptékű rekonstrukciója és azok tereiben egy új, modern, a 21. századi turisztikai igényeket kielégítő várostörténeti tárlat és turisztikai fogadópont kialakítása, az igénybe vehető szolgáltatások minőségének javítása, a város kulturális kínálatának erősítése valósul meg.
A három, egymás szomszédságában álló épületet érintő turisztikai koncepció első elemeként, a TOP Plusz pályázat keretében a belváros ikonikus épületegyüttesének (Hősök tornya, a Tábornokház) múzeumi funkciójú felújítását, turisztikai attrakcióinak fejlesztését valósítják meg. Javarészt a Hősök Tornyában egy kisléptékű épületrekonstrukciót és egy új, modern, a 21. századi turisztikai igényeket kielégítő várostörténeti tárlat és turisztikai fogadópont kialakítása tervezett. Az ideérkező látogatók – a tervezett „Kőszeg város története – kőszegi hősök” tematikus kiállítás mellett – átfogó információt kapnának a város látnivalóiról, így kiindulási pontként is szolgálna az egyéni vagy csoportos városnéző túrákhoz.
A rekonstrukció magában foglalja a Torony tetőzetének és épületének belső felújítását, elektromos- és fűtéskorszerűsítést, valamint a Tábornokház esetében az ügyfélforgalomhoz szükséges mértékben a fogadóhelyiségek és a vizes blokk felújítását.
A történeti kronológiával megegyezően a látogató az alsó szinten találkozik az 1532 évi török ostrom emlékeivel, az események élményszerű megjelenítésével (dioráma a várossal és a várral, hangzó és vizuális anyagok, effektek, ostromgépek, ostromállapotok bemutatásával). A teremben Jurisics Miklós városvédő kapitány személye és hősies cselekedete kerül a fókuszba.
A Hősök tornyában bemutatandó tárlat másik nagy súlypontja, az 1932-es jubileumi év, ami köré fel lehet építeni a 2. és 3. szinten bemutatandó altémákat (Trianon utáni élet a határmentén, gazdasági és kulturális fellendülés, majd a nagy gazdasági világválság hatásai, stb.).
Kőszeg ezen meghatározó történelmi emlékeinek és eseményeinek élményszerű megjelenítését szolgálná az egyes multimédiás, valamint hangzó és vizuális anyagok, eszközök, szoftverek beszerzése és beépítése. A torony legfelső szintjén egy VR alkalmazás segítségével bemutatásra kerül a város török ostrom alatti látképe.
A pályázat projektmenedzsmentje a Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatallal közösen, annak konzorciumi partnersége mellett valósul meg.
A turisztikai szolgáltatások révén egy új, magasabb színvonalú turisztikai szolgáltatás jelenik meg Kőszegen. A városlátogató turizmus és kulturális turizmus helyi kínálata új attrakcióval gazdagodna ezzel is hozzájárulva a város gazdaságának diverzifikációjához. A beruházás által érdemben bővül a kulturális élmény-kínálat az északi gazdasági, gyógy- és kulturális turisztikai övezetben is.