Megnevezés: Digital Rural
Kontakt személy(ek):
Rimányi Krisztina – rimanyi.krisztina@vasmegye.hu
Program honlapja:
A projekt tartalma:
Az 2021-2027-es pénzügyi időszak keretein belül az önkormányzatok széles körű támogatást kapnak első sorban a vidéki területek digitális infrastruktúrájának fejlesztéséhez, a digitális felhasználásuk növeléséhez, a digitális készségek és az integráció fokozásához, valamint a digitális innováció előmozdításához. Az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a Kohéziós Alapok és a Közös Agrárpolitika (KAP 23-27) hagyományos forrásain keresztül, vagy a legújabb Just Transition Fund (JTF), Digital Europe vagy InvestEU programokon keresztül jutnak el ezek a támogatások a vidéki közösségekhez.
A támogatásokat hatékonyan felhasználása és a digitális hiányosságok leküzdése érdekében fontos, a vidéki közösségek priorizálása és az érdekeltek igényeinek előtérbe helyezése. Ellenkező esetben, a városi és vidéki területek közötti digitális szakadék tovább növekedhet a folyamatos digitális fejlődés miatt.
A döntéshozóknak fel kell ismerniük a vidéki területek eltérő helyzetét, és közösen kell kialakítaniuk a digitális fejlődésüket úgy, hogy közben innovatív stratégiákkal összekapcsolják a fentről lefelé irányuló kezdeményezéseket.
Helyi döntéshozók és vidéki régiók képviselőinek egy csoportja dolgozza ki a Digitális Vidék javaslatot, melynek keretében a politikai eszközök meghatározása során párhuzamosan kezelik az alulról felfelé és a fentről lefelé irányuló tanulási folyamatokat.
A projekt célja az, hogy javítsa a különböző uniós, nemzeti és helyi politikák közötti koordinációt annak érdekében, hogy hatékonyabbá tegye azokat a beruházásokat melyek felgyorsítják az Intelligens Falvak koncepciójának végrehajtását, ezzel csökkentve a városi és vidéki területek közötti digitális szakadékot.
Annak érdekében, hogy ezt elérjük minden vidéki területnek KÖZÖSSÉGVEZÉRLET folyamatot kell alkalmaznia, ahol az érdekelt felek részvételével ALULRÓL – FELFELÉ történik a prioritások és finanszírozási vonalak kiválasztása, melyet a projekt keretében támogatott interregionális tapasztalatcsere alapján FENTRŐL – LEFELÉ irányuló innovatív megoldásokkal erősítenek meg.
Vezető Partner:
- Mediterranean Agronomic Institute of Chania / Mediterrán Agronómiai Intézet Chania (Görögország)
Projektpartnerség:
- Innovation & Management Centre Limited / Innovációs és Menedzsment Központ Kft. (Írország)
- Leitrim County Council / Leitrim Megye Tanácsa (Írország)
- Region of Crete / Kréta Régió (Görögország)
- Vidzeme Planning Region / Vidzeme Tervezési Régó (Lettország)
- Pannon Novum West-Transdanubian Regional Innovation Ltd. / Pannon Novum Nyugat-dunántúli Regionális Innovációs Nonprofit Kft. (Magyarország)
- Vas County Government Office / Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal (Magyarország)
- Association of Municipalities of Tartu County / Tartu Megye Önkormányzatainak Szövetsége (Észtország)
- Elva Municipality / Elva Város Önkormányzata (Észtország)
- Rzeszow Regional Development Agency / Rzeszow Regionális Fejlesztési Ügynökség (Lengyelország)
- Municipality Hof van Twente / Hof van Twente Önkormányzata (Hollandia)
Tanácsadó partner:
- University of Ljubljana / Ljubljana-i Egyetem (Szlovénia)
„A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul(t) meg!”