Közös múltunk és jövőnk Vas vármegye

A projekt az Európai Unió által biztosított 500 millió forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
Vas Vármegye Önkormányzata által megvalósítandó projektben célként került meghatározásra a megyei identitás megteremtése az egyetemes emberi értékek mentén, olyan programok, közösségfejlesztő akciók és folyamatok segítségével, melyek erősítik a különböző korosztályok közötti kommunikációt, együttműködést és közösséggé formálását azonos értékek, érdeklődési körök mentén.
Jelen projekt tervezése kapcsán a Vármegyei Esélyteremtő Paktumban, valamint a Vas Vármegye Integrált Területi Program 2021-2027 dokumentumban meghatározott problémákra, kihívásokra reagál a tervezett rendezvényekkel. A projekt keretében elérni kívánt hátrányos helyzetűek száma 15.359 fő. A projekt célcsoportja a vármegyében élő hátrányos helyzetű célcsoportok, kiemelten a gyermekek, az idősek, a nők és romák.
A projekt keretében felülvizsgálatra kerülő Szolgáltatási Út Térkép alapján kerül pontosan meghatározásra a célcsoportokon belüli lakosság elérésének és bevonásának módja
A Szolgáltatási Út Térkép (SZÚT) egy olyan, vármegyei szintű helyzetfeltáró dokumentum, mely részletesen kirajzolja a vármegyében a szolgáltatási hiányokat annak érdekében, hogy azokra intézkedési javaslatokat lehessen megfogalmazni a társadalmi felzárkózás segítése érdekében.
A projekt átfogó célja a meghatározott javaslatokat alapul véve a közösségi, térségi identitás, a térséghez kötődés erősítése a vármegyei lakosság körében, mely keretében a különböző korosztályokat a számukra megfelelő tematikus programokkal, valamint a társadalmi környezet javítása által tervezi elérni.
Ezen cél érdekében 114 hátrányos helyzetűeket célzó program valósul meg a néhány fős rendezvényektől a több ezres résztvevőt megmozgató eseményekig. Többek között megrendezésre kerül az Asztalkő Fesztivál, a Vas Vármegyei Értéknap és elszármazottak találkozója, a Békássy Ferenc Nyári Egyetem, valamint Diákközgyűlés és Diákpalament. Tematikus vármegyei gasztronómiai fesztivál kerül 7 alkalommal és Vas vármegyei néptánc program 21 alkalommal a projekt 36 hónapos futamideje alatt megvalósításra. Az iskolás korosztály számára Iskolakert program és Színházi tájoló rendezvénysorozat kerül megvalósításra, továbbá kidolgozásra kerül, egy a vármegyei értékek megismerését élményszerű formában, a tanulói kompetenciák fejlesztésével elősegítő oktatási segédanyag.
A projekt keretében ismét megjelentetésre kerül a Vas Vármegye című magazin, amely valamennyi Vas vármegyei háztartásba eljuttatásra kerül. Továbbá aktualizálásra kerül a Vas Vármegyei Érték kiadvány, illetve gasztronómiai-, helyi hagyományokat és legendákat feldolgozó könyvek kerülnek kiadásra és reklámtárgy is készül a támogatásnak köszönhetően, amelyek a rendezvényeken, eseményeken résztvevő vármegyei lakosok körében kerülnek szétosztásra.