Ifjúság, egészség – Vas vármegye

A projekt az Európai Unió által biztosított 299 millió forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
Vas vármegye településszerkezetét az aprófalvas települések határozzák meg, mely települések, méretüknél fogva, korlátozott erőforrással és kapacitásokkal rendelkeznek a hátrányos helyzetű célcsoportok támogatásában. A projekt célcsoportját a vármegyében élő hátrányos helyzetű lakosság adja. A projektben megjelenő több mint 100 program jellemzően hiánypótló, az előzetes igényfelmérésen alapszik. A projekt célja a lakosság, különösen a fiatalok aktív részvételének előmozdítása, a közös gondolkodás és az igényeiknek megfelelő, mindennapi kihívásaikra megoldást kínáló programokat biztosító szolgáltatási háttérfeltételek kialakításán keresztül. Mivel az igényfelmérés alapján ezen programok, azaz a fiatalokat érdeklő kérdések megtárgyalása, a számukra válaszokat adó és inspiráló rendezvények elérése korlátozott, különösen az aprófalvas térségekben, ezért a tervezett tevékenységek javarésze elsősorban ezen pontokra fókuszál. A tervezett tevékenységek hozzájárulnak a fiatalok számára a helyi közösségek erősítésében, az aprófalvas térségek népességmegtartó képességének fokozásában.
Az egészségfejlesztés és egészségügyi prevenciós programok szervezése, a programokra való eljutás segítése a hátrányos helyzetű célcsoport számára kiemelten fontos, így ez képezi a projekt másik fókuszát. A tevékenységek összeállítása során prioritást élveztek az egészségtudatosságot erősítő szolgáltatások, ezek biztosítása a lakosság minél szélesebb, célcsoportba tartozó köre számára. A tevékenységek mindazonáltal egy-egy szűkebb célcsoporti körre koncentrálnak a célzott segítség nyújtása érdekében, úgymint idősek, nők, édesanyák, fogyatékkal élők. A projekt felhívja a figyelmet a tudatos és egészséges táplálkozásra, a mentális és fizikai egészség megőrzésének jelentőségére is, így hosszútávon is komoly prevenciós hatást érhet el a bevont településeken.
A szemléletformáló tevékenységek elsősorban a bűnözés és bűnesetek, bűncselekmények megelőzésére, azaz a biztonságérzet növelésére, valamint a kerékpáros közlekedés terjesztésére helyezik a hangsúlyt. Mindezen tevékenységek hozzájárulnak a szolgáltatások kiegyenlítettebb területi eléréséhez, a lakosság és a célcsoport e téren jelentkező esélyegyenlőségének fokozásához.
A projekt a Vas Vármegye Kormányhivatal, a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság, a H+ Média és Kulturális Egyesület és a Vas Vármegye Önkormányzata konzorciuma keretében valósul meg.
Vas Vármegye Önkormányzata, mint konzorcium vezető látja el többek között a projektmenedzsmenti feladatokat is, illetve bonyolít le 12 db programot.