Paktum és felzárkózási témákban tanácskoztak a szakemberek
A Vas Megyei Foglalkoztatási Paktum tevékenységének előrehaladásáról tájékoztatták a partnereket pénteken a megyeházán, ahol utána a felzárkózás-politika jelentőségéről esett szó az ezt követő ülésen.
Dr. Balázsy Péter köszöntője után dr. Kondora Bálint, a Vas Megyei Közgyűlés alelnöke arról beszélt, hogy ez az első paktum, amely valódi paktumként működik a megyében, ami megfelelő pénzügyi és szervezeti hátteret tudott kapni, és példaértékű a partnerek közötti együttműködés. Dr. Biroszné Móritz Zsuzsanna, a Paktum Iroda szakértője tájékoztatójában elhangzott, hogy közel 3 milliárd forint forrást kapott négy projekt: a megyei, a szombathelyi, az északi és a déli paktum, a bevont személyek száma már most meghaladta a végül elvárt mennyiség 60 százalékát. A jó gyakorlatok között említette a munkacsoportok működését, a saját fejlesztésű paktumportált, az iskolákkal való együttműködést. A mentorokat bemutatták a médiában, sikersztorik sorozatot indítottak el. Vas megyében összesen – foglalkoztatási és nem foglalkoztatási programokra – 44 milliárd forint pályázati forrás van, mondta Garami Erika, a pénzügyminisztérium munkatársa, aki a pályázatok összekapcsolhatóságáról beszélt, és arról, hogyan lehet azokat egymásra építve – a célszemélyeket előbb egyik, majd abból kilépve egy másik projektbe bevonva – a helyi fejlesztések szolgálatába állítani. Dr. Balázsy Péter megyei jegyző a Nő az esély projektet emelte ki, amely nóvum és unikum: 200 millió forintot mozgat, és mióta elindult, a nőkön kívül kiterjedt már a férfiak munkaerő-piaci helyzetének javítására is. A megyei felzárkózási programról szólva hangsúlyozta: a jövőt meghatározza, milyen minőségű együttműködést tudnak kialakítani a megyei szereplők országos szinten és egymással
A paktumszervezeti ülés után Felzárkózási Fórumra került sor, ahol a résztvevők betekintést nyertek a felzárkózás-politika jelentőségéről Vas megye szemszögéből dr. Kondora Bálint, Vas Megyei Közgyűlés alelnöke jóvoltából. A projekt szakmai előrehaladásáról, a Tematikus Munkacsoport üléseken felvetett szolgáltatási hiányokról Horváth Melinda felzárkózási munkatárs tartott beszámolót. A Megyei Felzárkózási Fórum kimeneteléről , a Szolgáltatási Út Térkép készítés jelentőségéről beszélt Schweiglné Sipos Éva mentor koordinációs referens, Helyi Esélyegyenlőségi Programok Osztálya képviseletében. Végezetül Szabó-Fazekas Ildikó az EMMI felzárkózási referense a Szolgáltatási Út Térkép és a Megyei Esélyteremtő Paktum felzárkózáspolitikai szerepéről tájékoztatott pályázatkiírói oldalról. Az előadások után a résztvevők aktív részvételével, javaslatok, ötletek felvázolásával folytatódott az ülés.