Belterületi csapadékvíz elvezetésével megvalósuló települési környezetvédelmi infrastrukturális fejlesztés Porpácon
A tervezéssel érintett terület a település középső részén helyezkedik el. A Kossuth Lajos utca, mint tervezési terület zárt sorú családi házas beépítésű, falusias környezet, burkolt útfelületekkel. A településtől északra eső külterületi mezőgazdasági területekről a nagyobb intenzitású csapadékok esetén a településre nagy mennyiségű csapadékvíz zúdulhat, mely több ponton a Kossuth Lajos utcában lép be a belterületre.
A külterületről érkező és az utcában keletkező csapadékvizek kártétel nélküli továbbvezetését a meglévő csapadékvíz elvezető hálózat felújításával tervezzük. Az utca területén a csapadékvíz elvezetés előregyártott mederelemekből kiépített burkolt árokhálózatból került megtervezésre. Az utca egyes szakaszain a közterület helyhiánya miatt, a mederelemekből épített hálózat a közlekedés biztonsága érdekében gépjármű közlekedésre alkalmas fedlapozással épülhet. A nyílt árkok mederrendezése és burkolása mellett a meglévő kapubejárók és út alatti csőátereszek talpas betoncsövekből kerülnek átépítésre.
A projekt keretében összesen 990 méter hosszan újul meg a település vízelvezető rendszere. A csapadékvizek befogadója a települést keletről határoló, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság kezelésében lévő Hosszúvíz-patak.
Porpác Község Önkormányzata a csapadékvíz elvezető rendszerek fejlesztése céljából eredményes közbeszerzési eljárást folytatott le, mely alapján kivitelezési szerződést kötött 2020. december 22-én a TIA 2002 Építőipari Tervező Kivitelező és Kereskedelmi Kft.-vel. A kivitelezés költsége bruttó 66 964 011 Ft. A közbeszerzési eljárás Közreműködő Szervezet általi utóellenőrzése is megtörtént. A munkaterület átadása 2021.02.09-én zárult.
Kivitelezés fénykép dokumentációja:
A kivitelezés 2021.03.04-én elérte az 50%-os készültségi szintet.
A kivitelezés elérte a 100%-os készültségi szintet, a műszaki átadás-átvételi eljárás 2021.április 14-én megtörtént. A beruházások mellett a projekt keretén belül az érintett lakosság körében megvalósult egy szemléletformálási program, melynek keretében 2021. júniusában az érdeklődők, az édesvíz-készlet megőrzésével, éghajlatváltozás hatása a növényzetre, a megújuló energiaforrások napjainkban és a zöld hulladékgazdálkodással, komposztálással kapcsolatban hallhattak előadást.