Kerékpáros aktív turisztikai útvonal fejlesztése Sárvár és a Ság hegy térségében

A projekt az Európai Unió által biztosított 400 millió forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
A projekt célja egy országos viszonylatban is meghatározó jelentőségű, kiemelkedő turisztikai értékkel bíró, 11 megállópontot tartalmazó kerékpáros aktív turisztikai hálózat fejlesztése Sárvár és Celldömölk közötti útvonalakon. A fejlesztés során megvalósul a térség természeti értékeinek, örökségeinek – többek között a Ság hegy – bemutatása és fenntartható aktív-és ökoturisztikai hasznosítása.
A fejlesztés által a kerékpározás, mint az egyik legkedveltebb szabadidős tevékenység feltételei javulnak a térségben. A kerékpáros hálózat fejlesztésével biztosítottá válik Sárvár országos jelentőségű Fertőd-Keszthely kerékpárúthoz történő csatlakozása, biztonságos útvonalon történő elérhetősége.
A projekt részcélja, hogy a fejlesztéssel érintett útvonalon található településeken olyan kerékpáros pihenőhelyek kerüljenek kialakítása, amelyek biztosítják az ide érkező kerékpáros turisták számára az alapvető infrastrukturális feltételeket (fedett, szélvédett, asztalokkal, padokkal, kerékpártámasszal ellátott megállópontok), továbbá információs táblák kihelyezésével segítsék a túrázók tájékozódását, illetve releváns esetben biztosítsák a különböző túratípusok közötti váltás lehetőségét. Sárváron, mint jelen projekttel érintett fejlesztés kiindulópontján a megállóponthoz kapcsolódóan egy motorik park jellegű ügyességi park kialakítása is tervezett, mely a legkisebbtől a legidősebb korosztályig bezárólag nyújt aktív kikapcsolódási lehetőséget.
A projekt keretében tervezett fejlesztés eredményeképpen Sárvár és Celldömölk térsége 93,3 kilométer hosszúságú kerékpáros túraútvonal-hálózattal lesz gazdagabb, hozzájárulva, hogy a térség kiemelkedő jelentőségű természeti értékei egy komplett turisztikai attrakció részeként, a szükséges tájékoztatás, táblázás biztosítása mellett két keréken megközelíthetőek legyenek.
Az aktív kerékpáros turisztikai útvonal fejlesztése az alábbi 11 megállóponton, az alábbi műszaki tartalommal tervezett:
- Megállópont: Sárvár
-
- Kerékpáros pihenőhelyként szolgáló fedett, félig nyitott épület építése kerékpártároló kialakítása, csomagmegőrzési lehetőség biztosítása, e-kerékpár töltési lehetőség kialakítása, vízvételi lehetőség, vizesblokk kialakítása, akadálymentesítés biztosítása céljából
- Motorik park jellegű ügyességi park kialakítás keretében ügyességi eszközök telepítése, tereprendezés, sétány kialakítása, esőkert építése, parkberendezés eszközeinek telepítése
- Megállópont: Sárvár – Hegyközség
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Vásárosmiske
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Mesteri
-
- Új kerékpáros pihenőpont kialakítása, információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Ság hegy
-
- Meglévő pihenőhely kerékpárosbaráttá alakítása, valamint túratípusok közötti átjárhatóság biztosítása érdekében kerékpártámasz elhelyezése, bringabox elhelyezése
- A Ság hegy természeti értékeire fókuszáló AR (Augmented Reality – Kiterjesztett Valóság) alapú bemutatását lehetővé tevő digitális tartalom kidolgozása és bemutatása
- Megállópont: Celldömölk
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
7-8. Megállópont: Farkas-erdő
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Ostffyasszonyfa
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Uraiújfalu
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
- Megállópont: Sárvár – Rábasömjén
-
- Meglévő kerékpáros pihenőpontnál információs tábla kihelyezése
A kialakításra kerülő útvonalhálózat kitáblázása tájékoztató, útjelző és információs táblarendszerrel.
A projekt részét képezi az aktív turisztikai útvonal infrastrukturális fejlesztéséhez kapcsolódó marketingtevékenység ellátása is. A konzorciumvezető Vas Vármegye Önkormányzata, a projektben konzorciumi tagként részt vesz Sárvár Város Önkormányzata és az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság.
A projekt keretében tervezett beruházásokat (kivitelezési munkálatok) a konzorciumi tagok külön-külön, az adott konzorciumi tagnál felmerülő tevékenységhez kapcsolódóan valósítják meg.