Az Őrség-Rába-Goričko Natúrpark három országot érintő Natúrpark, amely az Őrség és a Vend-vidék szlovén-osztrák-magyar határmenti területeit foglalja magába.
A közös natúrpark magyar oldalát, Őrség Natúrparkot 1998-ban alapították, 22 őrségi és 6 Vend-vidéki települési önkormányzat kezdeményezése alapján. A natúrpark legfontosabb célja a turizmus és a régió csodálatos természeti kincseinek megőrzése közötti törékeny egyensúly megőrzése. Csak olyan fejlesztések képzelhetők el, amelyek a régió adottságait, a tájképet, ami az Őrség vonzerejét jelenti, a vidék védett természeti értékeit, kulturális és népi építészeti örökségét egyaránt figyelembe veszik.
A Natúrpark a természeti környezet fennmaradásának lehetőségét jelenti, amely az ember és a természet több évszázados harmonikus együttélését biztosítaná. Természeti értékein kívül egyedülálló az Őrség településszerkezete is.Mindemellett fellelhetők a táj néphagyományai és a ma is termelő kézműves ipar (fazekas, kovács, kosárfonó…).
Az Őrség települései kisebb épületcsoportokból állnak, amit ezen a vidéken szer-nek hívnak. Őriszenpéter és Szalafő hét-hét szerből áll, Ispánk és Kisrákos pedig kettőből. Az ide látogatókat magával ragadja a tájból áradó nyugalom és a leírhatatlan belső szabadságérzés. Az aktív kikapcsolódásra vágyóknak kiváló lehetőségeket nyújt az összesen 300 km hosszú, jelzett turistaútvonalak az Őrség erdőiben. A környék nagyon sok természeti látnivalóval rendelkezik, amelyeket a Natúrpark egy-egy motívum köré gyűjtve kínál.
Miről szólhat az Őrség és a Vend-vidék natúrparkjának bemutatása?
A természetről és a vele évszázadok óta együtt élő helybeli emberek munkájáról. Sajnos az utóbbi évtizedekben ez a harmónia megbomlott, és az emberi civilizáció egyre jobban felülkerekedett a természeten. Elfeledkeztünk a természet és az ember szükséges együttműködéséről, ami nélkül az ember is bukásra ítéltetett. Újra fel kell fedeznünk a természetet, hogy együtt tudjunk működni vele. Ehhez azonban el kell kezdenünk a természetet megismerni és másokkal megismertetni – mégpedig a fiatalabb, még ártatlan nemzedékkel. Semmi újat nem kell felfedeznünk, csupán az őrségiektől tanulni, akik néhány évszázaddal ezelőtt éltek. Ők ugyanis meg tudták becsülni a természetet, mert ők rászorultak. Mindent megismertek, amire szükségük volt. A megismerés alapja az érdeklődés. Mivel tudnánk felkelte-ni az érdeklődést, mint a legkülönösebb élőlények és természeti jelenségek bemutatásával. A 300 éves faóriásokkal, húsevő növényekkel éppúgy, mint a fecskefarok-illesztésű boronafalakkal vagy esetleg a hazánkban már kihalt fajddal. Ez okból olyan témákat választottunk vezérfonalként útjaink számára, amelyek a legtipikusabbak a régióban, és egyúttal a leglátványosabbak is. Ha a látogató ezen az ősrégi vidéken a javasolt útvonalakat követi, ezeknek a természeti és épített csodáknak egy keresztmetszetét kapja, amibe biztosan beleszeret. Rövid kiadványunkban törekedtünk arra, hogy minden típusú látnivalót bemutassunk. Tematikus túraútvonalaink nem szigorú porosz rendszer szerint tervezettek, hanem egy kis magyar temperamentummal. Az útvonalak a vezérelvként említett témákon kívül megmutatnak minden látnivalót, ami szinte kínálja magát. Vagy talán menjünk végig a forrásúton egy 150 éves fenyőfán szótlanul és csukott szemmel? Nem, azt nem. Ezek a tematikus utak tehát egy kicsit szokatlanabbak, ahogy a vidék mindig is az volt, kis hazánknak ebben a szegletében. Szinte unalomig fordulnak elő nem túlzott megjegyzések, mint Magyarországon csak itt élő vagy hazánkban nem látható. Reméljük, ezzel a kiadvánnyal sikerül Önökkel kisebb-nagyobb távolságból érkező látogatókkal észrevetetni ezt a páratlan sajátosságot, az ősi nyugalmat, derűt és a természet különleges szépségét. Ennek reményében kezdjük a tematikus útvonalak bemutatását, és kívánjuk, hogy ez a vidék Önöknek legalább úgy tetsszen, mint az itt élőknek.
Weblap: www.burgenland.info