Megnevezés: Next GEn
Kontakt személy(ek):
Miklós Anett – miklos.anett@vasmegye.hu
Program honlapja:
A projekt tartalma:
Az előrejelzések szerint az elkövetkező években jelentősen növekedni fognak a megújuló energiaforrások (RES) felhasználása a célzott bővítés miatt az osztrák-magyar programrégióban. A demográfiai folyamatok és a felsőoktatás irányába mutató tendenciák miatt azonban már most is hiány van a határrégióban a karbantartáshoz, szervizeléshez és további bővítéshez szükséges szakképzett munkaerőből, például épületvillamossági szerelőkből, vízvezeték-szerelőkből, klímatechnikusokból, stb. Emellett a becslések szerint 2030-ig csak a programrégióban több, mint 40 000 további RES-szakemberre lesz szükség. A megújuló energiaforrások 2030-ig és azt követően történő elterjesztésére kitűzött politikai célok tehát mindenekelőtt a szél-, napenergiából és a biomasszából származó energia előállításához és felhasználásához kapcsolódó termékek és infrastruktúra gyártásához, építéséhez, fejlesztéséhez, telepítéséhez és karbantartásához szükséges szakképzett munkaerő rendelkezésre állásától függenek. Különösen az energiaágazatban dolgozó szakképzett munkaerő következő generációja (Next GEn) fog döntő szerepet játszani abban, hogy a megújuló energiaforrások felhasználására és az ehhez kapcsolódó energetikai átmenetre vonatkozó stratégiai célok megvalósíthatók-e, és ezáltal jelentősen hozzájárulnak-e az éghajlatvédelemhez, és a régió versenyképességéhez.
A Next GEn célja, hogy közép- és hosszú távon enyhítse a szakképzett munkaerő hiányát a megújuló energiaágazatban azáltal, hogy egy többrétegű innovatív pályaorientációs modellt dolgoz ki a 10-15 éves diákok számára, akik a továbbtanulási irányuk kiválasztása előtt állnak.
A megújuló energiaforrásokkal – napenergia, szél, biomassza és energiamix – foglalkozó pályaorientációs workshopok innovatív tematikus koncepcióinak és kísérőanyagainak kidolgozása és kísérleti alkalmazása elősegítik a megújuló energiaforrásokkal kapcsolatos alapismeretek terjesztését, és tudatosítják a gyorsan növekvő ágazatban sürgősen szükséges szakmákat és szakképzést.
A koncepciók kidolgozásának alapjául a tanulók, szülők és tanárok körében végzett határokon átnyúló felmérések, szakértői interjúk, valamint a foglalkozási profilokra és képzési utakra vonatkozó kutatások szolgálnak.
A kidolgozott koncepciókat kísérleti intézkedésekben több szinten tesztelik: egy mentorképzés keretében az oktatási vagy pályaorientációs intézmények potenciális multiplikátorai megtanulják, hogyan használhatják önállóan a koncepciókat a tanárképzésben. Egy pedagógus-workshop keretében a tanárok és a pedagógus szakos hallgatók megismerkednek a tananyagokkal, hogy azokat a saját óráikon alkalmazni tudják. A koncepciók gyakorlatban történő tesztelése érdekében a partnerek maguk is legalább 40 tanulói workshopot tartanak, és így közvetlenül több mint 500 tanulót támogatnak a pályaorientációban.
A tanulók számára szervezett RES workshopok kiegészítéseként határokon átnyúló versenyt szerveznek a további ismeretterjesztés és a közvélemény figyelmének felkeltése érdekében.
Vezető Partner:
- BFI Burgenland Vocational Training Institute/ BFI Burgenlandi Szakképzési Intézet
Projektpartnerség:
- Vas County Government Office / Vas Vármegyei Önkormányzati Hivatal
- Sekem Energy GmbH / Sekem Energy Kft.
- Wood Science Foundation / Faipari Tudományos Alapítvány
Stratégiai partnerek:
- bit schulungscenter GmbH / bit Képzési Központ Kft.
- Bord of Education for Burgenland / Burgenlandi Oktatási Hivatal
- Burgenland Energie AG / Burgenland Energia Kft.
- Vocational Training Institute Vienna / Bécsi Szakképzési Intézet
- Educational District Centre of Sárvár / Sárvár Tankerületi Központ
- Educational District Centre of Szombathely / Szombathely Tankerületi Központ
- Hungarian Federation for Forestry and Wood Industries / FAGOSZ – Fagazdasági Országos Szakmai Szövetség
- SolarTech-Investment Ltd. / SolarTech-Investment Kft.
- Board of Education Styria / Oktatási Tanács Stájerország
„A projekt az Interreg VI-A Ausztria-Magyarország Együttműködési Program keretében, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósul meg.”