A bölcsődei ellátás feltételrendszerének megteremtése Vépen
A projekt átfogó célja a vépi bölcsődei ellátás helyi infrastrukturális feltételrendszerének megteremtése révén Vép város, valamint a vonzáskörzet részét képező Bozzai község népességmegtartó erejének növelése, a helyi társadalmi kohézió erősítése. Az ellátás minőségének érdemi javulása és a kapacitások növelése nagymértékben elősegíti a településeken élő kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérését.
A specifikus cél a bölcsődei feladatok ellátásához szükséges épület megépítése, új férőhelyek kialakítása céljából, valamint az akadálymentesítés feltételeinek megteremtése.
A fejlesztés hozzájárul a pedagógiai és módszertani reformokhoz, támogatja a tartalmi fejlesztéseket, biztosítja a korszerű és egészséges nevelési feltételeket.
Vép, mint a tervezett bölcsőde vonzáskörzetének központi települése, bölcsőde létesítésére/átalakításra alkalmas meglévő épülettel nem rendelkezik, ezért kénytelen zöldmezős beruházást tervezni. A bölcsőde elhelyezését tekintve, Vépen az igényeket leginkább kielégítő, és a település rendezési tervének megfelelő részen kerülne kialakításra. Az építés helyszíne: Vép, Szt. Imre herceg u. 1., hrsz: 688/2. A településközpontban elhelyezkedő óvoda, önkormányzati hivatal, közösségi tér közvetlen szomszédságában lévő, az északi oldalról a Szent Imre, a keleti oldalról a Rákóczi utcák által határolt telken, elegendő zöldterülettel, megfelelően elkülönítve illeszkedik a város településszerkezetébe.
A kétcsoportos, 24 férőhelyes új bölcsőde földszintes épülete a meglevő óvoda épületéhez a konyha kiszolgáló helyiségén keresztül csatlakozna, a játszóudvar az óvoda udvarától elkülönülne. A meglévő óvoda telkével szomszédos telket az önkormányzat megvásárolta, majd a két telek összevonásával a beruházásához szükséges telekméretet biztosította. A tervezett bővítmény 436 m2 alapterületű, megfelel az energiahatékonysági és akadálymentesítési követelményeknek is, megújuló energia napelem formájában tervezett.
A bölcsőde működéséhez a kötelező eszközök beszerzése, beépítése szintén részét képezi a projekt műszaki tartalmának. A működéshez szükséges bútorok (konyhabútor, szekrények, öltözőpad és öltözőszekrény, pelenkázószekrény, irodai székek és asztalok, fektetőágy, gyermekbútorok, takarítószer-tároló, stb) és egyéb eszközök (pl. számítógép, ágynemű, törülközők, mosógép, szárító, vasaló, hűtő), illetve játszóeszközök képezik a beszerzendő eszközöket.
Az elnyert európai uniós támogatás segítségével két csoportszobás bölcsőde épült, a maximális gyermeklétszám a létesítményben 2×12 fő. Az intézmény a meglévő óvoda keleti irányú bővítésével megépült egyszintes, 436 m2-es szárnyban kap helyet. Az épülethez játszóterasz és játszóudvar is tartozik, és a berendezéshez szükséges eszközök beszerzése is megtörtént a projekt megvalósítása során.
Az óvoda főzőkonyhájának kisebb átalakításával megoldhatóvá vált a bölcsődei étkeztetés is, ennek érdekében a két épületrészt zárt folyosóval kapcsolták össze a fejlesztés keretében. A bölcsőde áramellátását (részben) napenergia biztosítja, a tetőre 6,5 kW teljesítményű napelemes rendszert telepítettek.
Az új bölcsőde kivitelezése az előírások szerint akadálymentes módon, a korszerű energiahatékonysági szempontok figyelembevételével készült el 2021 augusztusában.