Bölcsőde építés Horvátzsidányban
A projekt átfogó célja a horvátzsidányi bölcsődei ellátás helyi infrastrukturális feltételrendszerének megteremtése révén Horvátzsidány, Peresznye, Ólmod és Kiszsidány községek népességmegtartó erejének növelése, a helyi társadalmi kohézió erősítése. Az ellátás létrehozása és a kapacitások növelése nagymértékben elősegíti a településen élő kisgyermekes szülők munkaerőpiacra történő visszatérését.
A specifikus cél a bölcsődei feladatok ellátásához szükséges épület megépítése, új férőhelyek kialakítása céljából, valamint az akadálymentesítés feltételeinek megteremtése.
A fejlesztés hozzájárul a pedagógiai és módszertani reformokhoz, támogatja a tartalmi fejlesztéseket, biztosítja a korszerű és egészséges nevelési feltételeket.
Horvátzsidány, mint a tervezett bölcsőde vonzáskörzetének központi települése, bölcsőde létesítésére/átalakításra alkalmas meglévő épülettel nem rendelkezik, ezért kénytelen zöldmezős beruházást tervezni. A bölcsőde elhelyezését tekintve, Horvátzsidányban az igényeket leginkább kielégítő, és a település rendezési tervének megfelelő részen kerülne kialakításra. A településközpontban elhelyezkedő óvoda, iskola, önkormányzati hivatal, közösségi tér, kultúrház közvetlen szomszédságában lévő megfelelő telken, elegendő zöldterülettel, megfelelően elkülönítve, kerítéssel körbezártan tökéletesen beleillene a környezetbe és a falu településszerkezetébe.
A tervezett építési telek Horvátzsidány Község településközponti részén helyezkedik el. A 254 m2-es bölcsőde épület megközelítése a Forrás utca felől, a magánúton keresztül történik. A bölcsődéhez tartozó OTÉK szerinti szükséges mennyiségű parkolók a magánúton helyezhetők el. Innen a délnyugati oldal felől juthatunk be akadálymentesített bejáraton keresztül a bölcsőde épületébe. A gazdasági bejárat szintén a Forrás utca felőli magánúton keresztül érhető el. Az épülettől északnyugatra és délnyugatra fekvő telekrészen kapott helyet a 310 m2-es játszókert.
Az épület tömege földszintes, nyeregtetős kialakítású. A bejáratot homlokzati visszaugrás szemlélteti. A bölcsőde alaprajzilag funkcionálisan két részre osztható: a bejárattól északnyugat felé eső épületrész tartalmazza a nevelési-gondozási egységeket, a délkeleti épületrész pedig a kiszolgáló egységeket (igazgatás, szociális helyiségek, melegítőkonyha). A bejárat a parkolótól akadálymentesen megközelíthető. A homlokzati beugrás lehetővé teszi az épületen kívüli gyermekkocsi-tárolást, de az előtérben is biztosított a közlekedési útvonal mellett néhány gyermekkocsi tárolása. Az előtérből közlekedőbe jutunk, ahonnan a szülők részére akadálymentesen kialakított mosdó is elérhető. A közlekedőből balra indulva a gyermeköltöző-átadó található, mely kapcsolódik a csoportszobához és a gyermek-fürdőszobához, mely kerti kijárattal is rendelkezik. A gyermeköltöző-átadóból nyílik a mosó-szárító helyiség. A csoportszobában helyeztük el az ágy- és matractárolót. A játék-, ágynemű- és textilraktár a csoportszobából nyíló külön helyiségben került kialakításra. A csoportszobához fedett terasz csatlakozik, mely a játszókerttel illetve a kerti gyermek-WC és kézmosóval van kapcsolatban. A kerti játék- és matractároló különálló, fa szerkezetű épület, mely a fedett teraszról közelíthető meg. A központi közlekedőből nyílik még a vezetői/nevelői szoba, a gépészeti helyiség és a takarítószer- és eszköz raktár is. A szociális egység az épület délkeleti traktusában kapott helyet a melegítőkonyha helyiségeivel együtt. Itt található az alkalmazottak részére tervezett étkező, öltöző, zuhanyzó és mosdó-WC is. A melegítőkonyha egy külső gazdasági bejáraton és étel-átadón keresztül közelíthető meg. A hulladéktároló közvetlenül csatlakozik a fehér mosogatóhoz, valamint kijárattal rendelkezik a gazdasági udvar felé.
Az épület fűtése korszerű kondenzációs gázkazánnal fog működni, a hőleadók szerepét részben padlófűtés, részben radiátorok töltik be. A radiátorok elé fából készült rácsos védőburkolatot szerelnek, a balesetveszély mérséklése érdekében. Az épület helyiségeinek szellőzése természetes úton, a nyílászárókon keresztül, a belső légterű WC és mosdó szellőztetése szellőzőkürtőn keresztül, elszívó ventilátorral történik.
A bölcsőde működéséhez a kötelező eszközök beszerzése, beépítése szintén részét képezi a projekt műszaki tartalmának. A működéshez szükséges bútorok (szekrények, öltözőszekrény, pelenkázó asztal, irodai székek és asztalok, fektetőágy, gyermekbútorok, takarítószer-tároló, stb) és egyéb eszközök (pl. számítógép, ágynemű, törülközők, mosógép, szárító, vasaló, hűtő), illetve játszóeszközök képezik a beszerzendő eszközöket.
A kiviteli tervdokumentációk elkészültét követően a bölcsőde építésének kivitelezési munkáinak ellátására vonatkozó közbeszerzési eljárást 2021.06.22-én indították meg. Az ajánlattételi felhívásban előírt határidőig (2021.07.09.) 2 db ajánlat érkezett be. A legkedvezőbb ajánlatot a Kollárits Gábor egyéni vállalkozó adta nettó 107.485.824 Ft összeggel. A nyertes ajánlattevővel a vállalkozási szerződést 2021.08.11-én kötötték meg.
A beruházás a vállalkozói szerződés ütemezésének megfelelően zajlik és 2022.03.30. napon elérte az 50%-os készültségi fokot. Megtörtént a terület előkészítése, alapozás, a falak építése, ajzat és födém betonozás. Az épület tetőszerkezete is elkészült, illetve a bádogozási munkák is készen vannak. Néhány kivételével a nyílászárók is elhelyezésre kerültek. Az épület vízszigetelése is megtörtént.
A beruházás megfelelő ütemben folytatódik, jelenleg 75%-os a készültségi fok. Elkészültek a homlokzatképzési munkák, az összes külső nyílászáró a helyére került. Kinti munkák közül a járda alépítményi munkái, a terasz tetőszerkezete is elkészült és megtörtént a játék tároló felállítása. A belső építési munkák is zajlanak, elkészült az aljzatbeton a padozat hőszigetelése, padlófűtés csövezése és a falak glettelése is.
Az építési beruházás a vállalkozói szerződéssel összhangban valósult meg, a teljesítés 100%. A műszaki átadás-átvétel 2022.07.11. napon megtörtént. A használatba vételi eljárás lezárult és a használatba vételi engedély 2022.07.19. napon jogerőre emelkedett.
Beszerzésre kerültek az eszközök, játékok. 2022.08.17. napon megkapta a bölcsőde a működési engedélyt. A hivatalos átadó ünnepségre 2022.08.20. napján került sor. A bölcsőde 2022.09.01. naptól teljes létszámmal elkezdte működését.