Bölcsődei ellátás fejlesztése Kemenesmagasiban
Kemenesmagasi Községi Önkormányzat a Vas Megyei Önkormányzati Hivatallal alkotott konzorciumban sikeresen pályázott a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program keretében meghirdetett „TOP-1.4.1-19 „Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése” című pályázati felhívásra, melynek keretében 110.657.168 Ft vissza nem térítendő támogatásban részesült. Az önkormányzat a 2020-ban elnyert európai uniós támogatáshoz további 14 millió Ft többlettámogatást kapott a Pénzügyminisztérium egyedi döntésével, melynek segítésével a korábban orvosi rendelőként működő épületet egy 7 férőhelyes minibölcsődévé alakítottak át.
A TOP-1.4.1-19-VS1-2019-00023 azonosítószámú, „Bölcsődei ellátás fejlesztése Kemenesmagasiban” című projekt támogatási szerződése 2020. június 30-án lépett hatályba.
A projekt keretében megvalósuló, meglévő épület mini bölcsődévé történő átalakítása nem volt építési engedély köteles tevékenység.
A kiviteli tervdokumentációk elkészültét követően a mini bölcsőde kialakításának kivitelezési munkáira vonatkozó közbeszerzési eljárást 2021.01.28-án indították meg. Az ajánlattételi felhívásban előírt határidőig (2021.03.09.) 2 db ajánlat érkezett be. A legkedvezőbb ajánlatot a PDR Alpok Bau Kft. adta nettó 70.615.986, – Ft + ÁFA = bruttó 89.682.302, – Ft összeggel. A nyertes ajánlattevővel a vállalkozási szerződést 2021.05.18-án kötötték meg.
A kivitelezési munkálatok a tervezett ütemezés szerint valósultak meg. A műszaki átadás-átvételi eljárást 2022 március 23-án indították meg és 2022. április 11-én zárták le.
A fejlesztés eredményeként az önkormányzat régi szándéka teljesedett be, Kemenesmagasiban helyben igénybe vehetővé vált a bölcsődei ellátás. A község a 3 éven aluli gyermekek napközbeni ellátását, szakszerű gondozását és nevelését olyan infrastruktúrával rendelkező intézményben biztosíthatja, melyet a családok jó szívvel egyre növekvő számban vesznek igénybe, így a fejlesztés hozzájárul a gyermekes szülők foglalkoztatási lehetőségeinek bővüléséhez, az életminőség javulásához.
A kialakított minibölcsőde épülete egyszintes, alápincézetlen, hasznos alapterülete 219,5 m2. Az épület akadálymentesen megközelíthetővé vált, a szabványoknak megfelelő egy darab mozgássérült parkoló épült. Az átalakítás és felújítás során a bölcsődei ellátás teljes körű ellátásához az alábbi helyiségek kerültek kialakításra: előtér és gyermekkocsi tároló, gyermekfürdőszoba, gyermeköltöző, csoportszoba, tároló, akadálymentes mosdó, melegítő konyha és kiszolgáló helyiségei, dolgozók kiszolgáló helyiségei, vizesblokk és raktárak.
A tervezett bölcsőde kialakítása során különös figyelmet fordítottak az épület energiahatékonyságára. Ennek megfelelően az épület teljes padozati cseréje során a padozatba 10 cm, a homlokzati falakra 15 cm, míg a padlásfödémre 25 cm hőszigetelés került. Ezen kívül valamennyi homlokzati nyílászáró fokozott hőszigetelő képességű lett. A bölcsőde áramellátását részben napenergia biztosítja a tetőre helyezett napelemes rendszer segítségével.
A projekt keretében eszközbeszerzésre is sor került. A beszerzett eszközök és egyéb berendezési tárgyak, eszközök közvetlenül a bölcsődei neveléshez-gondozáshoz kapcsolódónak, a szakmai és jogszabályi előírásoknak megfelelően elengedetlenül szükségesek az új csoportszoba működéséhez. A játszótéri eszközök tanúsítvánnyal rendelkeznek arra vonatkozóan, hogy a megjelölt célcsoport (3 év alatti korosztály) igényeinek megfelelnek.
A projekt eredményeként összesen 7 db, újonnan létrehozott, 0-3 éves gyermekek elhelyezését biztosító férőhely kialakítása valósult meg.