Csapadékvíz-elvezetési rendszerek fejlesztése Megyehíd és Kenéz községek belterületén
A projekt céljaként megvalósult a jövőbeni esetleges vízkárok enyhítése a csapadékvíz-elvezetési rendszer fejlesztésével, emellett a vízvisszatartás, beszivárogtatás elősegítése, valamint a lefolyás szabályozása.
Megyehíd településen a projekt által érintett utcák a következők: Sárdi, Bogárdi, Fő, Kossuth Lajos, Dózsa György. Kenéz településen pedig a Petőfi, Kossuth és a Rákóczi utcák.
Az árkok rekonstrukciója döntő részben nyílt, földmedrű, betonlapos fenékburkolással ellátott árkok kialakítását jelenti. A község településfejlesztési koncepciója a Kossuth Lajos utca frekventált részein zárt csapadékvíz-elvezető rendszer kialakítását írja elő. Az árkok az iszapolási munkák elvégzése után beton lapokkal kerülnek burkolásra. A meglévő átereszek átmérője megfelelő, ezért cseréjük nem, csak tisztításuk tervezett.
A projekt valamennyi környezeti, esélyegyenlőségi jogszabálynak megfelel, és az energiafelhasználásra, a projekt környezetének ökológiai állapotára, a vizek állapotára és a klímaváltozásra hatása nincs.
Eredeti állapot Megyehíd és Kenéz településen:
Megyehíd Község Önkormányzata és Kenéz Község Önkormányzata a csapadékvíz elvezető rendszerek fejlesztése céljából eredményes közbeszerzési eljárást folytatott le, mely alapján kivitelezési szerződést kötöttek 2021. március 24-én a TIA 2002 Építőipari Tervező Kivitelező és Kereskedelmi Kft.-vel. A kivitelezés költsége nettó 46 031 321 Ft Megyehídon, Kenéz esetében nettó 53 550 339 Ft összeggel. A közbeszerzési eljárás Közreműködő Szervezet általi utóellenőrzése megtörtént. Megyehídon a munkaterület átadása 2021.06.04-én zárult le.
Projekt szinten a kivitelezés elérte az 50%-os készültségi szintet, mivel Megyehídon megvalósult a kivitelezés 100%-os szinten, Kenéz településen azonban még 0%-os készültségi szint van.
A kivitelezés 2021.09.24-én elérte a 100%-os készültségi fokot Megyehíd településen.
Kenéz településen 2022. 05. 20-án érte el a kivitelezés a 100%-os készültségi szintet.
A fejlesztések megvalósításával összesen több mint 7 km csapadékvíz-elvezetési rendszer újult meg.
A projekt keretében megvalósult a lakossági szemléletformálási tevékenység, amelynek alkalmával egy előadást tartottak a projekttel kapcsolatban, valamint a vízvisszatartásról és a helyes vízkezelés fontosságáról, továbbá szórólap került kiosztásra, mely ötleteket és tanácsokat ad az éghajlatváltozás okozta villámárvizek és aszályok káros hatásainak csökkentésére.