Élhető Bük
A projekt az Európai Unió által biztosított 600 millió forint vissza nem térítendő támogatással, a Széchenyi Terv Plusz program keretében valósul meg.
A helyzetelemzés és igényfelmérés megállapításai alapján a projekt fejlesztésének célja Bük Város közigazgatási területének zöldinfrastruktúra fejlesztése, kerékpárforgalmi infrastruktúra, kulturális, sport és egyéb közterület fejlesztési beruházások megvalósítása, illetve ehhez kapcsolódó lakossági szemléletformálás megvalósítása az élhető város kialakítása érdekében.
Bük Város Önkormányzata közvilágítással ellátott kerékpárút és járda szakaszt kíván terveztetni Bük – Bő közút bükfürdői bekötő úttól induló 1366/5 hrsz-ú, Sajtoskál felé vezető közút jobb oldali sávjában. A tervezett kétsávos kerékpárút a Bük – Bő úttól indul és a Termál körútig tervezett mintegy 1300 m hosszban. A beruházás jellege turisztikai és hivatásforgalmi kerékpárút.
A zöldinfratruktúra fejlesztését tartalmazó tervezési terület a város nyugati részén terül el, az 1031, 133/2, 1034 hrsz-ú telkekből összesen mintegy 6200 m2-re terjed ki. Északi részén gyepes focipálya, és játszótér található. Ez utóbbi felújításra, fejlesztésre szorul. Egyes eszközöket már lebontottak, és csak az ütéscsilló kavicsburkolata maradt meg. A délkeleti részén fitnessz eszközből álló pálya terül el. A terület nagyrészén kevés fásszárú növényzet található, a gyepfelületek helyenként leromlott állapotban vannak.
Fejlesztési cél a helyi lakosság számára több szabadidős tevékenységnek helyet adni, amelyet egyrészt a játszótér bővítésével – több korosztályt kiszolgáló új eszközök elhelyezésével -, másrészt a terület fásszárú növényállományának (fák, és cserjék) bővítésével, ligetes forma kialakításával tervezünk elérni. Ez utóbbi segíti a kedvezőbb mikroklimatikus viszonyok kialakulását, növeli a terület biodiverzitását és emeli esztétikai értékét.
Bük Város Önkormányzata a Bük, 060/31 hrsz. alatti ingatlanán 1000 t/év kapacitású korszerű technológiával üzemelő komposztáló telepet tervez kialakítani a település zöld területein keletkező növényi hulladékok kezelésére.